sobota, 20.7.2024, 9:43 h

facebook facebook20 rokov vysielania TV PEZINOK

RELÁCIA TÝŽDEŇ
premiéra 15. 10. 2018, 18.00 h


Na Cajle sa budujú priechody pre chodcov

RELÁCIA TÝŽDEŇ
premiéra 15. 10. 2018, 18.00 h


Čas na podávanie žiadostí o dotácie s blíži

RELÁCIA TÝŽDEŇ
premiéra 15. 10. 2018, 18.00 h


Celomestská likvidácia odpadu z domácností

RELÁCIA TÝŽDEŇ
premiéra 15. 10. 2018, 18.00 h

1
2
3
4

CHCETE SA DOTKNÚŤ UMENIA?

Najnovšia výstava Malokarpatského múzea v Pezinku s názvom LAPIŤ UMENIE Vám umožní vidieť a uchopiť doteraz nevystavené diela. Predstavuje výber predmetov zo Zbierky výtvarného umenia Malokarpatského múzea v Pezinku, ktorá je budovaná od roku 1951. Jednotliví kurátori nakupovali a získavali predmety podľa svojho rozhľadu, vkusu a možností inštitúcie. Napriek tomu Vás čakajú prekvapivé a kvalitné kusy.

Kurátorka výstavy Eva Trilecová vybrala práve tie predmety, ktoré sú dlhé roky uskladnené v depozitároch a mnohé neboli od svojho získania a zapísania do Zbierky výtvarného umenia múzea vystavované. Všetky tieto diela majú vzťah s malokarpatským regiónom. V zbierkach výtvarného umenia Malokarpatského múzea sú zastúpení ucelenými kolekciami najmä dvaja sochári 19. a 20. storočia. Prvým z nich je Alojz Rigele (*2.8. 1879 Bratislava +14.2. 1940 Bratislava). Dielo jeho blízkeho spolupracovníka Jozefa Arpáda Muramanna (* 5.3.1889 Bratislava +31.12.1943 Londýn) Bozkávajúce sa opice vzniklo v r. 1920-1930. Do múzea sa dostalo darom. Múzeum vlastní i významnú kolekciu od sochára Štefana Prokopa (*25. 9. 1941 Galanta + 1987 v Pezinok).

Malokarpatské múzeum sa môže pochváliť aj rozsiahlou kolekciou, ktorá pozostáva z tvorby maliara Štefana Polkorába. Jeden z jeho obrazov je doplnený listovou korešpondenciou medzi autorom a jeho modelom, pani lekárnikovou.

Návštevník sa počas prehliadky výstavy ocitne i v priestore, ktorý je vyčlenený ročným obdobiam – napr. tvorbou Jozefa Lackoviča, ktorý, vzdával hold chudobe, z ktorej sám vzišiel. Sám hovorieval: „Tvorím tak, aby ten, čo pozerá na môj obraz, chcel byť v ňom.“ V tejto línii je úvodná miestnosť výstavy, doplnená predmetom z bežného života ľudí, kúskom prírody, v ktorej si môžete lapiť kus umenia a niečo sa o ňom dozvedieť.

Vo výstavných priestoroch, ktoré tvoria oddelené tri miestnosti návštevník nájde maľby, kresby, grafiky, sochy. Kľúčom ich rozmiestnenia je to, čo je na nich zobrazené: postava, portrét, ulice Pezinka, zátišia. Lapaj umenie Ty lapaj, sú jednoduché spojnice medzi umením a prírodou, na ktoré sa môže tešiť hravý divák/lapaj, ktorý má chuť zízať a niečo sa priučiť, alebo si oživiť, čo už dávno vie. Niečoho sa dotýkať a lapať a práve tak zistiť, aký je rozdiel medzi kópiou a originálom. Dozvieť sa, čo je asambláž, ako sa líši znalec umenia od znalca vína, alebo čo majú naopak spoločné. Návštevník môže hľadať predmety, ktoré do zbierky nepatria a predsa ich kurátorka na výstavu zaradila. Umožňujeme prelistovať reštaurátorskú správu a pozrieť si obraz po zreštaurovaní. Milovníkom remesla a materiálov predstavíme, s akými materiálmi v minulosti pracovali sochári a ako sa postupom času a technológií menia, či úplne miznú. Ako kraj a prostredie ovplyvňuje vyjadrenie dnešných umelcov dokumentujú moderné čepce z papiera a kovu od výtvarníčky Danice Tykovej.

A nakoľko nie je lis ako lis, môže sa každý k nám počas trvania výstavy Lapiť umenie prihlásiť na kurz a vyskúšať si, čo lis dokáže. 

Výstavu LAPIŤ UMENIE otvárame 20.9. o 17.00 hod. v predvečer Vinobrania v Pezinku. Potrvá do 31. marca 2019.

RADI PORADÍME

Dan Brown
Harvardský ikonograf profesor Robert Langdon príde do Guggenheimovho múzea moderného umenia v Bilbau, aby sa zúčastnil na odhalení objavu, ktorý „naveky zmení tvár vedy“.

Magdaléna Pirožeková
Ženy týrané svojím okolím aj najbližšou rodinou sa snažia skryť domáce násilie pred vonkajším svetom. Monika je jednou z nich. Raz si však povedala DOSŤ!

Steven Levy
Chcete pochopit, jaké tajemství stojí za úspěchem společnosti Google? Odpovědí je tato kniha známého amerického novináře a odborníka na informační technologie a kyperprostor.

Yuval Noah Harari
„Pred 100 000 rokmi obývalo Zem najmenej šesť ľudských druhov. Dnes je tu už len jeden. My. Homo sapiens.“ 
V knihe Sapiens: Stručná história ľudstva jej autor, nazývaný aj vizionársky historik...

Jaroslava Kuchtová
Piatak Maťo by bol najšťastnejší chlapec na svete, keby ho rodičia boli vzali so sebou na misiu do Afriky. Lenže oni ho nevzali! Nechali ho doma u starkej, a tak začína chodiť do novej školy.

Kamil Peteraj
Bol raz jeden hrad zo šľahačky, biely a sladký a bývala v ňom šľahačková princezná. Raz, keď dorástla, usporiadali na zámku oslavu, na ktorú prišli pytači z celého sveta.

Miro Jaroš
Milé deti, mám veľkú radosť, že ste také šikovné a že sme sa už veľa vecí spolu stihli naučiť. Ani tentoraz to nebude inak. V tejto knihe budeme spolu oslavovať narodeniny.

Jan Lebeda
Vo svojich nových dobrodružstvách sa škriatok Medovníček stará nielen o včeličky, ale pomáha každému, kto to potrebuje. Asistuje pri bežeckých pretekoch slimákov, vylieči včeličke krídelko